FREE! Click here to Join FunTrivia. Thousands of games, quizzes, and lots more!
Quiz about Lets Go Grocery Shopping
Quiz about Lets Go Grocery Shopping

Let's Go Grocery Shopping Trivia Quiz


Jake is so excited! He's being allowed to shop for some groceries - with a list, of course.

A multiple-choice quiz by yency. Estimated time: 2 mins.
  1. Home
  2. »
  3. Quizzes
  4. »
  5. For Children Trivia
  6. »
  7. Topics for Kids
  8. »
  9. Numbers for Kids

Author
yency
Time
2 mins
Type
Multiple Choice
Quiz #
330,506
Updated
Dec 03 21
# Qns
10
Difficulty
Very Easy
Avg Score
9 / 10
Plays
1984
Last 3 plays: Guest 172 (10/10), Guest 24 (10/10), rivenproctor (9/10).
- -
Question 1 of 10
1. The first item on the list is milk. If one bottle of milk costs $3.69, then what's the cost of two bottles? Hint


Question 2 of 10
2. Corn flakes cost $5.00 for 2 boxes, so Jake buys 4 boxes. How much will he pay for four boxes? Hint


Question 3 of 10
3. Jake loves peanut butter, so he buys three jars costing $2.50 each. What's the total cost? Hint


Question 4 of 10
4. Next on the list is grape jelly. Yum! He buys 3 jars at $1.39 per jar. How much will this cost? Hint


Question 5 of 10
5. Hot dogs cost 75 cents per pack on sale, and buns cost $0.79 per pack. One pack of each will cost how much altogether? Hint


Question 6 of 10
6. Ketchup costs $0.79 a bottle, so 2 bottles will cost how much? Hint


Question 7 of 10
7. Jake wants a Lunch Pack for each day of the week. How much will this cost if they are $2.25 each? Hint


Question 8 of 10
8. If sliced ham is $2.99 per pack, sliced cheese is $2.50 per pack and hamburger buns are 79 cents per pack, how much will it cost altogether for one pack of each? Hint


Question 9 of 10
9. Jake buys 1 pound of fresh strawberries at $1.78 per pound and 2 bags of apples at $1.98 per bag. That should keep the doctor away! How much will he pay altogether? Hint


Question 10 of 10
10. Cookies are on sale at 4 packs for $5. Fruit juice is also on sale at $11.50 per case. How much will Jake pay for 4 packs of cookies plus a case of juice? Hint





Most Recent Scores
Dec 03 2025 : Guest 172: 10/10
Nov 25 2025 : Guest 24: 10/10
Nov 25 2025 : rivenproctor: 9/10
Nov 15 2025 : Guest 107: 10/10
Nov 02 2025 : gogetem: 9/10

Score Distribution

quiz
Quiz Answer Key and Fun Facts
1. The first item on the list is milk. If one bottle of milk costs $3.69, then what's the cost of two bottles?

Answer: $7.38

$3.69 x 2 = $7.38
2. Corn flakes cost $5.00 for 2 boxes, so Jake buys 4 boxes. How much will he pay for four boxes?

Answer: $10.00

2 boxes cost $5.00. So 4 boxes costs $5.00 x 2 which is $10.00.
3. Jake loves peanut butter, so he buys three jars costing $2.50 each. What's the total cost?

Answer: $7.50

$2.50 x 3 = $7.50
4. Next on the list is grape jelly. Yum! He buys 3 jars at $1.39 per jar. How much will this cost?

Answer: $4.17

$1.39 x 3 = $4.17.
5. Hot dogs cost 75 cents per pack on sale, and buns cost $0.79 per pack. One pack of each will cost how much altogether?

Answer: $1.54

$0.75 + $0.79 = $1.54.
6. Ketchup costs $0.79 a bottle, so 2 bottles will cost how much?

Answer: $1.58

$0.79 x 2 = $1.58.
7. Jake wants a Lunch Pack for each day of the week. How much will this cost if they are $2.25 each?

Answer: $15.75

$2.25 x 7 = $15.75.
8. If sliced ham is $2.99 per pack, sliced cheese is $2.50 per pack and hamburger buns are 79 cents per pack, how much will it cost altogether for one pack of each?

Answer: $6.28

$2.99 + $2.50 + $0.79 = $6.28.
9. Jake buys 1 pound of fresh strawberries at $1.78 per pound and 2 bags of apples at $1.98 per bag. That should keep the doctor away! How much will he pay altogether?

Answer: $5.74

$1.78 + $1.98 + $1.98 = $5.74
10. Cookies are on sale at 4 packs for $5. Fruit juice is also on sale at $11.50 per case. How much will Jake pay for 4 packs of cookies plus a case of juice?

Answer: $16.50

$5.00 + $11.50 = $16.50.
Source: Author yency

This quiz was reviewed by FunTrivia editor NatalieW before going online.
Any errors found in FunTrivia content are routinely corrected through our feedback system.
Related Quizzes
1. ...Get Me Out of Here! Easier
2. Fill in the Number Very Easy
3. Calculating Crosses Easier
4. Mathematical Shapes Very Easy
5. Number Bonds to 10 Very Easy
6. As easy as 1-2-3 Easier
7. Name That Number Very Easy
8. Roman Numerals for Kids Very Easy
9. Square Roots Very Easy
10. Easy Numbers Average
11. Counting Change for Kids Very Easy
12. They Just Disappeared Very Easy

12/23/2025, Copyright 2025 FunTrivia, Inc. - Report an Error / Contact Us